عقل سبزمقالات تکمیلی

تندخوانی:آموزش صفرتاصد قدرت تندخوانی

آیا مایلید که بتوانید باسرعت 1000 کلمه در دقیقه بخوانید؟

  • زمان تخمینی مطالعه : ۳ ساعت
  • فایل pdf جهت دانلود : ندارد
  • وضعیت مقاله : تکمیل شده
  • وضعیت دسترسی کامل مقاله : مختص کاربران ویژه

بعد از خواندن این مقاله چه چیزهایی یادمیگیرم؟
پس از مطالعه با دقت این مطلب شما یادمیگیرید که چگونه مهارت یادگیری خودتون را بالا ببرید.با تکنیک هایی که گفته میشه مهارت ذهنی خودتون را تقویت میکنید.
اینجا یادمیگیرید که چگونه تندخوانی کنید و اصول اولیه و تمرین های اولیه با شما کار میشه.
پس از پایان مطالعه و شروع و ممارست بر تمرین و تکرار بطور عجیبی مهارت ذهنی پیدا میکنید و دیگر لازم نیست ساعت ها یک کتاب را صرف مطالعه کنید.
اینجا یادمیگیرید که شما میتوانید یک ذهن خلاق داشته باشید و با تمرین و تکرار تکنیک های بیان شده هر دقیقه ای میتوانید ۱۰۰۰ کلمه مطالعه کنید و آن را درک کنید.

قدرت تندخوانی

آیا مایلید که بتوانید باسرعت ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید؟
آیا مایلید قدرت تمرکز و درک خود را بهبود ببخشید؟
آیا مایلید توانایی خود را در حفظ و نگهداری اطلاعات تقویت کنید؟
آیا مایلید بر مشکلات یادگیری خود، مثل خوانش‌پریشی غلبه کنید؟
آیا مایلید که بدانید مغز و چشم‌های شما چگونه برای جذب و نگهداری اطلاعات با هممرتبط می‌شوند؟
آیا مایلید که مجموعه واژگان و درک عمومی خود را افزایش دهید؟
اگر پاسخ شما به این پرسش‌ها یک «بله» پرطنین است، خوشحالم که می‌توانم به شما بگویم، می‌توانید به همۀ این اهداف دست یابید و یک بار دیگر با تکنیک‌های سواد ذهنی
من آشنا شوید. از دیدگاه عدۀ زیادی، یادگیری تندخوانی، یکی از باارزش‌ترین و مهم‌ترین موفقیت‌های زندگی به‌ شمار می‌آید. تندخوانی مهارتی است که همۀ ‌افراد با کمی صبر و تمرین می‌توانند به راحتی به آن دست یابند.
ما در دوره‌ای از رشد و توسعۀ علمی و تکنولوژی هستیم که دسترسی به اطلاعات ارزان است‌ و به راحتی می‌توان از طریق اینترنت، ایمیل، صدها روزنامه، مجله، مقاله، نامه و سایر منابع به آن دست یافت. مهارت‌ تندخوانی توانایی شما را در اولویت‌بندی و حفظ و نگهداری اطلاعات اساسی توسعه خواهد داد.
اهداف اصلی در یادگیری موفقیت‌آمیز تندخوانی عبارتند از:
بهبود سطوح تمرکز و درک مطلب شما.
افزایش درک‌ خود از چگونگی کار چشم‌ها و مغز.
افزایش چشمگیر در سرعتِ خواندن شما.
رشد و بهبود مجموعه واژگان و دانش ‌عمومی شما.
صرفه‌جویی در وقت و ایجاد اعتماد به نفس در شما.
رشد و بهبود مجموعه واژگان و دانش ‌عمومی شما.
مشکلاتی که باید به آنها غلبه کرد عبارتند از:
تصمیم‌گیری دربارۀ آنچه که باید خوانده شود: هنر انتخاب کردن.
فهم و درک آنچه که می‌خوانید: نُت‌برداری مؤثر و کارآمد و درک مطالب.
حفظ و نگهداری اطلاعات: چگونه آنچه را که می‌خواهید بدانید، به یاد می‌آورید.
فراخوانی اطلاعات: داشتن توانایی در فراخوانی اطلاعات به‌ هنگام نیاز.
از تکنیک‌هایی که در سایر مقاله ها آمده است استفاده کنید. من این مقاله کوچک را برای آنهایی که می‌خواهند تندخوانی را بیاموزند نوشته‌ام، به نحوی که آنها بتوانند مقدار بیشتری از اطلاعاتی را که دنیا در اختیارشان قرار می‌دهد، جذب کنند. این تکنیک‌ها برای همۀ عرصه‌های زندگی شما مفید به شمار می‌آیند، زیرا که با صرفه‌جویی در وقت با ارزش‌تان، فرصت خواهید داشت از جنبه‌های دیگر زندگی لذت ببرید. نباید هرگز به دلیل اتلاف وقت ناشی از مطالعه و خواندن مجدد مطالب، فرصت و شانس یک قرار ملاقات مهم را از دست بدهید.
در سراسر این مقاله، تکه‌های راحت و هضم‌شدنی اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهم تا شما را در درک بهتر مطالب یاری رساند و توانایی‌تان را برای خواندن و حفظ و نگهداری اطلاعات تقویت کند.
تکنیک‌ها و تمرین‌هایی را خواهید آموخت که مغزتان را به کار می‌اندازد، به‌ نحوی که کارآمدتر و مؤثرتر از همیشه کار خواهد کرد.
علاقه من به تندخوانی، ریشه در دوران کودکی‌ام دارد.
وقتی ۱۴ ساله بودم، از من و همکلاسی‌هایم، تعدادی آزمون استعداد به عمل آمد. وقتی فهمیدم که سرعت من در خواندن معادل ۲۱۳ کلمه در دقیقه است، دچار ترس و دلهره شدم، تا زمانی که آموزگارم به من گفت امتیازی که کسب کرده‌ام، یک امتیاز متوسط است. بالاترین امتیاز، مربوط به شخصی بود که ۳۱۴ کلمه در دقیقه می‌خواند. آن معلم، ضربۀ واقعی را وقتی به من وارد کرد که گفت هیچ راهی وجود ندارد که بتوان سرعت خواندن یک فرد را بهبود بخشید. او اعتقاد داشت که این مهارتی است که انسان با آن متولد می‌شود و قابل تغییر نیست.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: هندوانه : از دیدگاه طب نوین تا موارد احتیاط در مصرف آن

این گفته برای من بی‌معنی بود، در حالی که طی ورزش و تمرین‌های بدنی به پیشرفت‌های چشمگیری در تناسب اندامم دست یافته ‌بودم، به این فکر می‌کردم که آیا امکان به وجود آمدن تمرین‌های ذهنی و بصری که بتواندظرفیت و توانایی مغز را ‌برای یادگیری بهبود بخشد و توانایی مرا در تندخوانی و درک اطلاعات افزایش دهد، وجود دارد؟

این پرسش‌ها مرا در مسیر تحقیقی قرار داد که تا به امروز ادامه دارد. به زودی بعد از مدتی، توانستم به سرعت خواندن ۴۰۰ کلمه در دقیقه دست‌ یابم و سرانجام سرعت خواندن خود را به هزار کلمه در دقیقه رساندم. درسی که از این موضوع گرفتم آن بود که:

تمرین‌های خواندن برای ذهن، به مثابه تمرین ایروبیک است برای بدن.
علاقه و دلبستگی من به نحوۀ کار مغز به شور و حرارتی در همۀ طول عمر من تبدیل گشت. این مقاله حاوی عصاره‌ای از تکنیک‌های سواد ذهنی است، که طی سال‌های کار در این حوزه، از سوی من مطرح شده است. چه ۷ ساله باشید، چه ۱۷، ۷۷، یا ۱۰۷ ساله، از این تکنیک‌ها سود خواهید برد و امیدوارم شما هم مثل من با انجام آنها دچار شور و هیجان شوید.
از سفر خود در تندخوانی لذت ببرید!

مهارت تندخوانی را اینجا یاد بگیرید


تندخوانی و مغز

این مقاله چند هدف اصلی را دنبال می‌کند:
بهبود چشمگیر در سرعت خواندن شما.
تقویت و حفظ و نگهداری قدرت درک شما.
افزایش درک شما از عملکرد چشم‌ها و مغز و توانایی استفاده از آنها به شکلی مؤثرتر و کارآمد‌تر.
کمک به افزایش مجموعه واژگان و دانش عمومی‌تان.
همۀ این ادعاهای بزرگ به عهدۀ چنین مقاله کوچک و کم‌حجمی است!

اما، تکنیک‌هایی که شما برای رسیدن به این هدف‌ها باید فرا بگیرید عبارتند از:
ارزیابی خود: سرعت خواندن شما چه قدر است؟
تکنیک‌هایی برای مطالعه هدفمند که به شما کمک خواهد کرد تا از هر صفحۀ کتاب، اطلاعات را بیشتر و سریع‌تر درک کنید.
نکاتی دربارۀ این که چگونه مشکلات رایج خواندن را به نفع خود تمام کنید.
راهنمایی در رابطه با این که چگونه بهتر تمرکز کنید، بیشتر بفهمید و با یک نگاه اجمالی و تورق صفحات، به هستۀ اصلی مطلب پی ببرید و این که چگونه شرایط و محیط اطراف خود را برای مطالعه آماده سازید.
به محض این که این اصول اولیه را فرا گرفتید، گام بعدی را برمی‌داریم که بخشی است شامل راهنمایی‌هایی در رابطه با چگونگی افزایش مجموعه واژگان (پیشوندها، پسوندها و ریشۀ کلمات جدید)‌. در این بخش، امکان افزایش مجموعه واژگان شما از هزار تا ۱۰ هزار کلمه، با تلاشی بسیار ناچیز وجود دارد.

روش‌های تندخوانیِ توصیف‌شده در این مقاله، مناسب با عملکرد مغز شما طراحی شده‌اند. این روش‌ها حواس شما را تحریک می‌کنند و به حافظه‌تان کمک می‌کنند تا اطلاعات منتخب را به شیوه‌ای منظم ذخیره سازد، به نحوی که به آسانی قابل دسترسی باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: اصلاح مزاج ،مصلح و انواع مصلحات

در ادامه مقاله تعریف جدیدی از قرائت و خواندن را به شما ارائه می‌دهم و همۀ مهارت‌های مهم و کلیدی درگیر در تندخوانی که فرآیند کاملی از درک دانش است را به شما معرفی خواهم کرد و در هر یک از موضوع های این مقاله به تفکیک توضیح خواهم داد که چگونه بخوانید، تندخوانی چگونه عمل می‌کند، چگونه می‌توانید بر مشکلات تندخوانی غلبه کنید، درک خود را افزایش دهید، قدرت تمرکز خود را بهبود بخشید و طراح اصلی مجموعه واژگانِ خود باشید.مراقب سرعت خود باشید.
یادگیری تندخوانی برای مغزتان فواید زیادی دارد، از جمله:

از شدت فعالیت چشمان‌تان کاسته می‌شود، زیرا دیگر چندان نیازی نیست برای جذب اطلاعات، نگاه خود را متوقف سازید.
ریتم و جریان تندخوانی به شما امکان خواهد داد تا معنی آنچه را که می‌خوانید بسیار راحت‌تر جذب کنید (آرام خواندن باعث افزایش مکث می‌شود و خستگی را زیاد می‌کند و تمرکز را، که لازمۀ فراگیری است، از بین می‌برد و سرعت فهم و درک را کُند می‌سازد).
اگر مایلید در حین تمرین، میزان پیشرفت خود را در تندخوانی کنترل کنید، گام‌های زیر را بردارید و پیشرفت خودتان را داخل جدولی که به همین منظور در ادامه مقاله آمده ‌است، ثبت کنید.
اکنون برای‌تان مفید است که کتابی را انتخاب کنید و از آن در مواقع خاص برای ارزیابی پیشرفت خود در تندخوانی استفاده کنید. درآن صورت، همگام با مطالعه و پیشروی در موضوعات این مقاله ، به تصویری حقیقی از پیشرفت خود در هر مرحله دست می‌یابید.
به شما قول می‌دهم که اگر از تکینیک‌های این مقاله پیروی کنید پیشرفت چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای در انجام آزمون‌های این مطلب به دست خواهید آورد. هر چه بیشتر تمرین کنید، توانایی شما در تندخوانی بیشتر و مؤثر‌تر خواهد شد، بنابراین مرتباً از این جدول با فاصله‌های زمانی دلخواه، روزی یک‌ بار، هفته‌ای یک‌ بار یا ماهی یک‌ بار، استفاده کنید.
چرا قبل از این که کار خود را با پیروی از فنون و تکنیک‌های من آغاز کنید، سرعت معمول خود را در خواندن نمی‌آزمایید؟

برای محاسبه این که در هر دقیقه چند کلمه می‌خوانید، گام‌های زیر را بردارید:
۱٫ مدت یک دقیقه بخوانید، نقطۀ پایان و شروع خود را روی متن علامت‌گذاری کنید.
۲٫ تعداد کلمات روی خط را بشمارید.
۳٫ این عدد را بر سه تقسیم کنید تا تعداد متوسط کلمات هر خط را به دست آورید.
۴٫ تعداد خطوطی را که خوانده‌اید، بشمارید (خطوط کوتاه را متناسب با بقیۀ خطوط بسنجید).
۵٫ تعداد متوسط کلمات هر خط را در تعداد خطوطی که خوانده‌اید، ضرب کنید این عدد سرعت خواندن شما را بر حسب تعداد کلماتی که در دقیقه (wpm)
اگر بخواهیم آن را به شکل معادله بیان کنیم فرمول زیر حاصل می‌شود:

فرمول سنجش سرعت مطالعه در تندخوانی

 اگر شما با مغزتان به شیوه‌هایی که توصیف شد کار کنید، راهی جز یادگیری تندخوانی، که نقش بسیار مهمی در فرایند درک و یادگیری شما دارد، نخواهید داشت.

چگونه بخوانید

در رابطه با خواندن تجدید نظر کنید
آیا هرگز به نحوۀ خواندن خود و ارزیابی‌تان از اطلاعات فکرکرده‌اید؟ قبل از شروع به یادگیری تکنیک‌های تندخوانی که به شما امکان خواندن هزار کلمه در دقیقه را خواهد داد، یک دقیقه را صرف پاسخگویی به جملات زیر کنید. پاسخ‌های خود را به شکل (ص) یا (غ) در مقابل هر جمله بگذارید.
کلمات یکی یکی خوانده می‌شوند.
خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه غیرممکن است.
اگر سریع بخوانید، نمی‌توانید آنچه را که دارید می‌خوانید، درک کنید.
سرعت‌های بالا در خواندن، به معنی سطوح پائین تمرکز است.
سرعت طبیعی برای خواندن، سرعت متوسط است و بنابراین بهترین شیوۀ یادگیری، با سرعت متوسط خواندن است.

پاسخ پنج جملۀ بالا (غ) است. اجازه بدهید علت آن را توضیح دهم:
کلمات یکی یکی خوانده می‌شوند.
غلط. ما با این هدف می‌خوانیم که به معنی دست یابیم، نه برای این که کلمات را به شکل منفرد درک کنیم.
خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه غیرممکن است.
غلط. ما در هر لحظه می‌توانیم تا شش کلمه و در هر ثانیه تا بیست و چهار کلمه را جذب و درک ‌کنیم.
اگر سریع بخوانید، نمی‌توانید آنچه را که دارید می‌خوانید درک کنید.
غلط. کسی که سریع‌تر می‌خواند، قسمت بیشتری از آنچه را که بیان شده ‌است درک می‌کند، سطوح بالاتری از تمرکز را تجربه خواهد کرد و زمان بیشتری را برای مرور بخش‌های مورد علاقه‌اش خواهد داشت.
سرعت بالا در خواندن به معنی سطوح پائین تمرکز است.
غلط. هر چه سریع‌تر بخوانیم، انگیزۀ بیشتری پیدا می‌کنیم و تمرکزمان بیشتر می‌شود.
سرعت متوسط در خواندن، سرعت طبیعی است و بنابراین بهترین شیوۀ یادگیری است.
غلط. سرعت طبیعی برای خواندن، سرعت متوسط نیست. این صرفاً از محدودیت‌های شیوۀ آموزش ما در خواندن ناشی می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: رژیم لاغری : از رژیم کانادایی تا جراحی برای لاغری


تغییر عقیدۀ شخصی دربارۀ احتمالات، شما را در درک فرآیند تندخوانی کمک خواهد کرد ‌همچنین راه شما را برای موفقیت هموار می‌سازد، زیرا ذهن شما با سنگینی فرضیات غلط، مانع پیشرفت‌تان خواهد شد.

مهارت تندخوانی را اینجا بیاموزید

حرکات چشم

اگر در حالی که این مقاله را می‌خوانید، من هم کنار شما بنشینم و از شما بخواهم که با انگشت اشارۀ خود به من نشان دهید که به عقیدۀ شما حرکات چشمان‌تان در روی صفحات کتاب چگونه است، فکر می‌کنید سرعت و مسیر حرکت آنها شبیه چیست؟ اکثر مردم هر خط از متن را از راست به چپ (در متن انگلیسی از چپ به راست)، دنبال می‌کنند و به همان ترتیب به تدریج به طرف پائین صفحه حرکت می‌کنند.
مسیر حرکت چشم‌ها چیزی شبیه این است:

حرکات چشم در تندخوانی

وقتی بچه‌ها خواندن یاد می‌گیرند، اغلب آنها با انگشت اشارۀ خود خطی از کلمات را که از یک طرف به طرف دیگر صفحه کشیده می‌شود دنبال می‌کنند.
این کار به آنها کمک می‌کند تا تمرکز و جهت حرکت خود را برای خواندن کلمات پیدا کنند.
به‌ طور سنتی و معمول آنها از انجام چنین‌ کاری منع می‌شوند، زیرا اعتقاد اشتباهی وجود دارد که این روش سرعت آنها را در خواندن پائین می‌آورد.
اکنون ما می‌دانیم چیزی که سرعت آنها را در خواندن کم می‌کند، حرکت یا جهت انگشتان آنها نیست، بلکه سرعت حرکت انگشتان آنهاست.
بنابراین به جای این که از آنها بخواهیم دست از این کار بکشند، باید آنها را تشویق کنیم که انگشتان خود را سریع‌تر در طول خطوط حرکت دهند! (برای اطلاعات بیشتر دربارۀ این موضوع تا آخر آموزش همراه ما باشید)
در عمل، استفاده از یک وسیلۀ کمکی کوچک بصری، مثل یک مداد یا خودکار، به استفاده از انگشت ترجیح دارد، زیرا بدین ترتیب احتمال نادیده گرفتن بعضی از کلمات از بین می‌رود.
سرعت افرادی که دارای سرعت متوسط در خواندن هستند، به‌ طور متوسط در هر دقیقه ۲۰۰ تا ۲۴۰ کلمه می‌خوانند.
وقتی که در حال خواندن هستیم، چشم‌های‌مان «پرش‌های» کوتاه و منظم دارند، مکث می‌کنند یا «خیره» می‌شوند، تا اطلاعات را بگیرند.
این امکان وجود دارد که با صرف وقت کم‌تر در هر مکث، بهبودی فوری در سرعت خواندن شما ایجاد شود.
درک خط به خط متن، راه مؤثری برای جذب اطلاعات است، اما سریع‌ترین راه نیست.
مسیر‌های زیاد و متفاوتی برای چشمان‌مان وجود دارند تا از آن طریق سراسر صفحه را برای درک موفقیت‌آمیز اطلاعات طی کنند. آنها را به تفصیل در ادامه موضوعات بعدی شرح خواهم داد.
چشم با یک حرکت نرم و پیوسته از روی صفحه عبور نمی‌کند بلکه متوقف می‌شود و دوباره حرکت می‌کند تا اطلاعات را جذب و درک کند.
جالب این که، چشم فقط وقتی می‌تواند اشیاء را واضح ببیند که بتواند آنها را ثابت نگه دارد.
اگر شئ ثابت و بیحرکت است، چشم هم برای دیدن آن باید ثابت و بیحرکت باشد.
اگر شئ در حال حرکت است، چشم برای دیدن آن باید با آن شئ حرکت کند.
این موضوع را با نگه داشتن یک انگشت در جلوی چشم‌های خود، آزمایش کنید.
وقتی که انگشت‌تان ثابت است، چشم‌های‌تان هم ثابت و بیحرکت‌اند.
وقتی که حرکت می‌کند، چشم‌های‌تان برای دیدن آن باید آن را دنبال کنند.
در ارتباط با موضوع خواندن، این بدان معناست که چشم باید مکث کند تا کلمات را درک کند، زیرا کلمات ایستا و بیحرکت‌اند.
این مفهوم مهمی در تندخوانی است.
چشم‌ها در هر بار مکث کردن، حداکثر پنج تا شش کلمه را می‌توانند جذب و درک کنند، به نحوی که آنها می‌توانند به راحتی پس از آغاز و قبل از پایان خط روی کلمات ثابت بمانند. پس اطلاعات را از «لبه‌های خط» جذب می‌کنند.
استفاده از یک وسیلۀ کمکی بصری، مقدار کاری را که چشم‌ها باید انجام دهند به حداقل می‌رساند، مغز را متمرکز می‌سازد و سرعت خواندن را ثابت و سطح درک را بالا نگه می‌دارد.
سه نموداری که در ادامه می خواهم بیان کنم نشانگر این موارد هستند:
(A) «مکث و شروع» حرکت چشم شما در طی خواندن.
(B) عادت‌های بد خواندنِ یک کتابخوان کُند و غیرمتمرکز.
(C) حرکات چشم یک کتابخوان قابل.
نمودار (B) نشان می‌دهد که در حرکات چشم یک کتابخوان ضعیف چه اتفاقی می‌افتد. نگاه این فرد روی کلمات دو برابر آنچه اکثر افراد مکث می‌کنند، ثابت می‌ماند. مکث‌های اضافی از آن جهت ایجاد می‌شوند که این کتابخوان اغلب کلمات را از نو می‌خواند، گاهی به عقب نگاه می‌کند یا حتی می‌پَرد تا مطمئن شود که معنی صحیح را درک کرده است. تحقیقات نشان داده است که در ۸۰ در صد موارد وقتی که این افراد را از پریدن یا نگاه کردن به عقب منع کردند، باز هم آنها توانستند همۀ اطلاعات ضروری را از متن جذب کنند.
نمودار (C) نشان می‌دهد که یک کتابخوان خوب، نه تنها به عقب برنمی‌گردد، بلکه پرش‌های طولانی‌تری بین گروه‌های کلمات انجام می‌دهد.
حرکت چشم یک کتابخوان خوب در تندخوانی

نمودار A: این نمودار نشانگر مکث و شروع حرکت یا «پرش‌های» چشم‌ها در طی فرایند خواندن است.
حرکات چشم یک کتابخوان ضعیف در تندخوانی

نمودار B: این نمودار بیانگر عادت‌های بد خواندن در یک کتابخوان کُند است: در هر بار یک کلمه می‌خواند، به شکلی ناخودآگاه به عقب پرش می‌کند، نگاهش سرگردان است و آگاهانه به عقب برمی‌گردد.
حرکات چشم یک تندخوانی اصولی

نمودار C: این نمودار نشانگر حرکات چشم یک کتابخوان خوب و قابل است. در هر بار مکث چشم‌ها، تعداد کلمات بیشتری جذب و درک می‌شوند و پرش به عقب، برگشت به عقب و سرگردانی چشم‌ها کاهش می‌یابد.
در یک صفحۀ معمولی که هر خط تقریباً شامل ۱۲ کلمه می‌شود، یک کتابخوان ضعیف، در حال خواندن روی هر کلمه مکث می‌کند، به عقب می‌پرد (تا چند کلمه) یا به عقب نگاه می‌کند و به‌ طور متوسط ۱۴ بار مکث می‌کند و در هر مکث تقریباً نیم ثانیه زمان صرف می‌کند. این یعنی این که در هر خط، زمانی معادل ۷ ثانیه را تلف نمی‌کند.
هر یک از فنون و تکنیک‌های فصل‌های بعد به منظور غلبه بر مشکلات رایج خواندن مثل: پرش به عقب، سرگردانی چشم‌ها و نگاه به عقب، که مانع پیشرفت می‌شوند، طراحی شده‌اند تا شما را به سمت درک هر چه بیشتر و بیشتر کلمات در هر بار مکث چشم‌ها، هدایت کنند. (نمودار C )

هفت گام برای افزایش سرعتِ خواندن

این قسمت از محتوا مخصوص اعضای ویژه سایت می باشد. لطفا اگر قبلا ثبت نام کرده اید وارد پنل کاربری خود شده و اشتراک مورد نیاز خود را تهیه کنید.

از طريق
تونی بوزان
برچسب ها

رسول صفاری

گاهی با دویدن برای رسیدن به کسی ، نفسی برای ماندن در کنار او نخواهی داشت... پس با کسی بمان که نصف راه را دویده باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 − 85 =

بستن
بستن