بیماری و درمان

تاثیر رفتار ما بر کودکان در بحران کرونا

چگونه در دوران قرنطینه بر احساسات خود و فرزندانمان مدیریت داشته باشیم؟

مطالبی که خدمتون عرض میکنم درباره ی نحوه رفتار ما و صحبت کردن ما و تاثیر رفتار ما بر بچه هاست وقتی که ما را تماشا میکنند وقتی که ما را می بینند درحالی ما درگیر دوران بیماری کرونا در کشور هستیم.

کرونا و تاثیر رفتار ما بر روان کودکان

بچه ها در بحران ها خیلی خوب هواسشون به ما هست ما باید مراقب باشیم که چگونه رفتار می کنیم کودکان خیلی به رفتارهای ما توجه دارند ولی ما هواسمون نیست.

تاثیر رفتار ما در بحران کرونا
خیلی به صحبت های ما گوش میدهند یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظرمان باشد این است که بچه ها و کودکان از بزرگسالان برای اینکه دنیا را بتوانند درک کنند استفاده می کنند.

آنها به رفتارهای ما نگاه می کنند و آنها را تحلیل می کنند ، آنها ما را نگاه می کنند و خیلی بیشتر از این که بفهمیم دچار اضطراب می شوند.

تاثیر رفتار ما  و تاثیرپذیری کودکان

کودکان و نوجوانان به یک شکل به بزرگسالان نگاه می کنند و درک می کنند و به همان میزان میفهمند اما ما فکر می کنیم که آنها متوجه نیستند ما فکر می کنیم که بچه ها نمی فهمند.

من این جمله را بارها و بارها شنیده ام که پدر و مادری دارند صحبت می کنند و بچه هم توی همان محیط نشسته و خیلی راحت پدر و مادر می گویند بچه نمیفهمه !

در حالی که آن بچه کاملا دارد حرف های آنها را می شنود و همینطور تمام معنی کلمات و حتی میزان استرس را درک میکنه و متوجه می شود و دقیقا این پدرومادر هستند که نمیفهمند.

یک نکته ای که باید خیلی به آن توجه داشته باشیم این هست که بچه ها توانایی درک یک چیزی مثل همین ویروس کرونا را ندارند ، آنها واقعا به ما بزرگترها نیاز دارند که اطلاعات بهشون بدیم و به آنها تجربیات را انتقال بدیم.

باید به آنها آموزش بدهیم که مثلا کرونا ویروس چیه ؟ این ویروس چه کار می کنه ؟ و باید در مقابل این ویروس چه کار بکنند همینطور باید به آنها آموزش بدیم که چطور دستهای خودشون را بشورند ؟ چطور بهداشت را رعایت کنند ؟

آنها باید کاملا آموزش ببینند و اطلاعات دقیق و مناسبی را به آنها بدیم بنابراین خود ما بزرگترها در برابر بچه ها مسئول هستیم به همین خاطر باید مراقب باشیم که هیچ وقت به بچه ها دروغ نگوییم همینطور مراقب باشیم به اسم اینکه آنها بچه هستند بهشون اطلاعات اشتباه ندهیم.

درسته که خطر بیماری برای بچه ها خیلی کمتر از بزرگترها است اما پدر و مادرها باید بدانند که بچه ها می توانند ناقل بیماری باشند و بسیار خطر داشته باشند بنابراین باید آنها را جدی بگیریم.

آنچه که بسیار مهم است راجب این بیماری این است که آمار و ارقام نشان داده که حتی تعدادی از این بچه ها هم درگیر کرونا شده اند پس باید دقت کنیم که به بچه ها اهمیت بدهیم.

اما این اهمیت دادن نباید میزان استرس ما را ببرد بالا در حدی که این استرس به شکلی نمود پیدا کند که آن را به بچه ها هم انتقال بدهیم و باعث بشود که استرس و اضطراب را در بچه ها ایجاد بکنیم.

چون این استرس و اضطراب وقتی که به بچه منتقل می شود می تواند در روان آن تاثیر بدی بگذارد حتی ممکن است این تاثیر بد تا سالهای سال در روان بچه ها باقی بماند.

تاثیر رفتار ما و پرخاشگری کودکان
یکی از طبعات این استرس و اضطراب پرخوری است ، برخی از بزرگترها وقتی که دچار استرس می شوند گرفتار پرخوری می شوند و حتی کودکان هم ممکن است دچار پرخوری بشوند.

یکی دیگر از طبعات استرس و اضطراب که خیلی هم خطرناک است ، بی حوصلگی و پرخاشگری است و وقتی کودکان این رفتارها را از ما ببینند مطمئن باشید تاثیرات جبران ناپذیری به آنها وارد خواهد شد و یقینا زندگی کودکانتان در خطر قرار می گیرد.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که بچه ها هم میفهمند هم خیلی باهوش تر از آن هستند که نشان می دهند پس شما بزرگترها باید به خوبی بتوانید این شرایط بحران را کنترل کنید و بیخودی استرس خودتان را نشان ندهید.

پدر و مادر ها می توانند با نقاشی ها ، کرونا را به کودکان معرفی کنند همینطور اصول بهداشتی را به آنها یاد بدهند.

سعی کنید همیشه حرف های خوب در خانه بزنید و به روش های مختلف و خیلی لطیف و نرم با آنها برخورد کنید تا آنها از کنار شما بودند حس آرامش کنند نه اینکه احساس استرس و اضطراب در آنها تحریک شود.

برچسب ها

رسول صفاری

گاهی با دویدن برای رسیدن به کسی ، نفسی برای ماندن در کنار او نخواهی داشت... پس با کسی بمان که نصف راه را دویده باشد.

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − = 10

بستن
بستن