کارگاه آموزش زبان بدن

۸ دلیلی که باعث دروغ گفتن بهم میشود

هشت دلیل دروغ گفتن در بزرگسالان

همان‌طور که در مطلب گذشته در کیم نوش گفته شد، دروغگویی می‌تواند احساسات و زندگی شما را نابود کند؛

همچنین می‌تواند بخش مهمی از ارتباطات انسانی باشد، چون به ما امکان عمل کردن و بقا در جامعه و جهان را می‌هد.

در مطالب قبلی کارگاه ، دریافتیم روابط بین نوجوانان و والدین آن‌ها زمینه بسیار خوبی برای دروغ‌گویی است.

  • نام دوره : کارگاه آموزشی آشنایی با زبان بدن

  • پیش نیاز های این مطلب : آیا حیوانات و نوزادان هم توانایی دروغگویی دارند؟

  • زمان تخمینی مطالعه : ۶ دقیقه

  • پادکست صوتی : بزودی در همین صفحه قرار می گیرد

  • وضعیت آموزش : تکمیل شده

  • وضعیت دسترسی کامل آموزش : برای عموم آزاد

(حال خواندن نداری؟ اشکالی نداره بصورت صوتی این مطلبو گوش کن)

چون اغلب نوجوانان از بازی موش و گربه استفاده می‌کنند تا حدود را بیازمایند و بفهمند با دروغگویی از چه چیزهایی می‌توانند بگریزند.

روابط بین زوج‌ها نیز می‌تواند آهن‌ربایی برای جذب فریب‌کاری باشد و از میزان هزینه‌ای که فرد برای یک دست گرفته تا دروغ‌های اندوه‌آور مانند رفتار بی‌ملاحظه و خیانت را شامل می‌شود.

در حوزه‌های مختلف شغل‌هایی وجود دارند که زمینه‌ای حاصلخیز برای دروغگوها هستند؛ مانند حوزه قانونی که وکلا به‌صورت معمول از طرف موکل‌های خود دروغ می‌گویند؛

حوزه خبرنگاری که خبرنگاران خود را جای کسی دیگر جا می‌زنند تا داستان‌هایی خوب به دست بیاورند؛

مجریان قانون که حقایق را نادیده می‌گیرند، اغراق می‌کنند یا آشکار دروغ می‌گویند تا اقرار بگیرند یا برای دستگیری مجرم کسی را در خدمت بگیرند.

بیشتر ما بدون اینکه بدانیم دروغ می‌گوییم. فردی از شما می‌پرسد حالتان چطور است و شما به‌طور خودکار پاسخ می‌دهید خوبم؛ اما حقیقت این است که شما اصلاً خوب نیستید.

شما به‌سختی قسط ماهیانه خود را پرداخت می‌کنید، احساس می‌کنید شوهرتان رابطه مخفیانه دارد و فرزندتان نیازهایی دارد که برآورده نشده‌اند.

چند تن از ما به دوستان یا آشنایان خود می‌گوییم که به آن‌ها زنگ می‌زنیم یا دوباره می‌بینیمشان درحالی‌که چنین قصدی نداریم؟

ما فقط برای رعایت ادب این جمله را می‌گوییم؛ اما درواقع دروغ می‌گوییم.

با در نظر گرفتن مطالبی که بیان شد، در ادامه هشت دلیل اصلی را بیان می‌کنم که سبب  دروغگویی در بزرگسالان میشود.

دروغ گفتن برای اجتناب از ناراحت کردن دیگران

بیشتر ما در بزرگ‌سالی با چیزهایی که در دبستان یاد گرفته‌ایم زندگی می‌کنیم، به‌طور مثال برای اینکه احساسات کسی را جریحه‌دار نکنیم، دروغ گفتن اشکالی ندارد،

ازاین‌رو وقتی تولدمان فرا می رسد و پیراهن دستبافت زشت یا یک جفت جورابِ احمقانه هدیه می‌گیریم، حتی اگر از آن‌ها متنفر باشیم هم لبخند می‌زنیم و می‌گوییم متشکریم.

حتی ممکن است ایمیل یا متنی بفرستیم که هدیه را دوست داریم، درحالی‌که درواقع می‌خواهیم زودتر آن را به کسی دیگر هدیه بدهیم.

بیشتر مردان باهوش یاد گرفته‌اند به سؤال‌های همسرشان درباره اینکه چاق به نظر می‌رسند، لباس یا مدل مویشان زیباست یا نه، همیشه جواب درست و واقعی ندهند.

بیشتر ما دوست داریم همتایانمان ما را تأیید کنند و دوست داریم همیشه برای آن‌ها جذاب باشیم؛

بنابراین اگر به ما بگویند که از مدل موی ما بدشان می‌آید یا لباس مارا نمی‌پسندند، اغلب عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفسمان آسیب می‌بیند.

دروغ گفتن برای انگیزه‌های پنهان

مردم فقط به دلیل لطمه نزدن به احساسات دیگران دروغ نمی‌گویند، برای ایجاد احساسات در دیگران نیز دروغ می‌گویند تا آن‌ها را طرفدار و دوستدار خود کنند.

آن‌ها برای انگیزه‌های پنهانی، مانند حفظ شغل، فروختن یا جلب دیگران نیز دروغ می‌گویند.

اولین قانون فروش این است که با مشتری احتمالی دوست و همراه شوید. به نظر می‌رسد بهتر از چاپلوسی و تعریف‌های پشت سر هم از آن فرد راه بهتری وجود ندارد.

دروغ گفتن برای محافظت از خود

دروغ گفتن می‌تواند یکی از بخش‌های حیاتی ارتباطات انسان باشد. شما اگر شغلتان را دوست داشته باشید به رئیس خود نمی‌گویید که نفرت‌انگیز است؛

کارفرماها در زندگی واقعی اصلاً با شنیدن افکار واقعی شما در مورد خودشان کنار نمی‌آیند.

اگر بیش از اندازه صادق باشید یا حتی هیجانات خود، به‌خصوص خشم و ناامیدی را در محل کار نشان دهید، بسیار زود شغلتان را از دست می‌دهید.

دروغ گفتن برای حفظ رابطه

ممکن است رایج‌ترین دروغ‌ها آن‌هایی باشند که به کسانی می‌گوییم که وانمود می‌کنیم با آن‌ها دوست هستیم؛درحالی‌که واقعاً آن‌ها را دوست نداریم.

شاید محیط و جوّ اجتماعی شما شبیه به آن‌هاست یا فرزندانتان با فرزندان آن‌ها بازی می‌کنند و نمی‌خواهید این وضعیت را خراب کنید، ازاین‌رو با جدیت دروغ می‌گویید و تعارف و رابطه با آن‌ها را حفظ می‌کنید.

دروغ گفتن برای نمایش تصویری خوب و رد نشدن

دلیل اینکه مردم در اینترنت در مورد وزن، قد، شغل و سن خود زیاد دروغ می‌گویند این است که می‌خواهند تصویری بهتر از خودشان نشان دهند.

شبکه های اجتماعی و دروغ گفتن
بالاخره باید زمانی حقیقت را بگویند، اما دوست دارند ریسک کنند و فرصت برقراری ارتباط با کسی را از دست ندهند و ابتدای رابطه رد نشوند.

بسیاری از مردم دروغ می‌گویند تا خود را در چشم دیگران باحال‌تر و هیجان‌انگیزتر نشان دهند.

بسیاری از افراد در شبکه‌های اجتماعی چنین می‌کنند و بسیاری به‌طور مستقیم به اعضای خانواده، دوستان، همکاران و آشنایان دروغ می‌گویند.

مردم اغلب دروغ می‌گویند یا دستاوردهایشان را بزرگ می‌کنند و شکست‌هایشان را کوچک جلوه می‌دهند (یا در مورد آنچه واقعاً هنگام شکست رخ داده است دروغ می‌گویند) تا خود را در نظر دیگران بهتر نشان دهند.

دروغ گفتن برای اجتناب از مجازات

همان‌طورکه در حیوانات و کودکان نوپا دیدیم، یکی از انگیزه‌های قویِ دروغ‌گویی در بزرگ‌سالان، اجتناب از مجازات است؛
این مجازات می‌تواند عدم تأیید از سوی دیگران، از دست دادن شغل یا زندان باشد.

سیستم قضایی پر از افرادی است که درباره بی‌گناهی خود دروغ می‌گویند تا از مجازات فرار کنند. آن‌ها نمی‌خواهند جریمه بپردازند یا به زندان بروند.

دروغ گفتن برای محافظت از دیگران

مردم برای محافظت از کسانی که به آن‌ها عشق می‌ورزند یا آن‌ها را تحسین می‌کنند دروغ می‌گویند.

دروغ گفتن برای حفظ جان دیگری به‌خصوص وقتی او را نمی‌شناسید، کاری بزرگ و فداکارانه است.

دروغ گفتن برای انگیزه دادن به دیگران

پزشکان بسیاری هستند که به بیماران دروغ می‌گویند تا به آن‌ها امید بدهند، مثلاً به فردی که در حادثه رانندگی پایش شکسته است و وضعیتش زیاد خوب نیست می‌گویند دوباره راه خواهد رفت؛

بیمار هم بعد از معالجه می‌تواند دوباره راه برود یا حداقل وضعیتش بهتر می‌شود. آن‌ها به بیمار دروغ می‌گویند تا همکاری کند، امیدش را از دست ندهد و حداکثر تلاشش را بکند.

بیشتر اوقات این دروغ‌های مثبت و انگیزشی به پیشگویی‌های مثبت در مورد بیماران تبدیل می‌شوند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 − 43 =

بستن
بستن