بیماری و درمانصبح سلامت

۱۴خوراکی که سیستم ایمنی بدن شما را بالا میبرد

امروز قصد دارم شما را با چند خوراکی آشنا کنم که مهمترین خاصیت آنها تقویت سیستم ایمنی بدن شماست.
امیدوارم بتوانم اطلاعات مفیدی را خدمت شما ارائه کنم.

سیستم ایمنی بدن چه وظیفه ای دارد و چقدر مهم است؟

برای جواب به این سوال اول از همه یک مثال میزنم تا بتوانین خوب اهمیت سیستم ایمنی بدن را درک کنید:
یک کشوری را تصور کنید که قصد داره تمام امورات خودش را بر اساس نظم و برنامه ریزی جلو ببره تا آسایش و رفاه برای مردم کشور خود به ارمغان بیاره.

خب طبیعتا باید برای آسایش مردم قوانینی باشد که نتایج آنها محکوم به عدالت باشد حالا یک قوه و دستگاهی باید انقدر قدرت داشته باشد که بتواند این عدالت را در سرتاسر کشور ایجاد بکنه و به این قوانین جامه عمل بپوشاند.

در اینصورت باید آن دستگاه و نهاد مربوطه ای که این وظیفه را به عهده گرفته انقدر دارای نفوذ و قدرت باشه که بتواند در برابر افراد خاطی از قوانین ایستادگی کنه و قلدری آنها را از بین ببره و همینطور هم بتونه در مقابل دشمنان خارجی که قصد حمله به سیستم کشورش را دارد به خوبی دفاع کنه.

حالا تصور کنید این قوه مهم تضعیف بشه و قدرت دفاعی آن پایین بیاد. فکرش را بکنید چه بر سر کشور آن می آید؟
آیا آن کشور می تواند دیگر منظم باشد؟ آیا می تواند عدالت را اجرا کند؟

سیستم ایمنی بدن هم به همین شکل است و خیلی اهمیت بالایی دارد و چنانچه این سیستم ضعیف بشه بدن انسان که خیلی هم پیچیده است کاملا استقامت خود را از دست میده و با کوچک ترین ویروسی تمام نظم و قوانین بدن بهم میریزه و فرد را مستعد مرگ قرار میدهد.

خیل خب حالا که به دقت و اهمیت این سیستم پی بردیم میریم سراغ چند نمونه خوراکی که باعث میشه این سیستم پر اهمیت بدن را تقویت کند.

بهترین ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن 

اگر بخواهم به طور خلاصه به این مطلب بپردازم میگم که همین که مواد مغذی داخل بدن ما بطور کافی وجود داشته باشد برای بالا بودن سیستم ایمنی بدن ما کفایت می کند.

اما یکسری از ویتامین ها هستند که نقش بسزایی و رابطه مستقیمی با تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا میکنند که دوست دارم با آنها آشناتون کنم؛ مثل ویتامین C ، ویتامین E ، ویتامین B6 ، ویتامین D ، ویتامین A ، ویتامین K ، ویتامین B9.

بارزترین آنها در بین موارد نام برده شده ویتامین C و D می باشد.

از بین موارد بالا یک توضیح مختصری راجب ۳ ویتامین یعنی ویتامینهای C و D و E میدهم تا با آنها یک آشنایی اجمالی داشته باشید و به دنبال خوراکی های باشید که این ویتامین ها داخل آنها باشد.

ویتامین C

این ویتامین جزء بارزترین و بزرگترین ویتامین هایی است که نقش بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد بخصوص در برابر بیماری های سرماخوردگی و عفونت های ریوی و ذات الریه و ویروس ها ؛
وچنانچه این ویتامین در بدن شما کم بشه شما مستعد مواردی که ذکر شد می شوید. پس حالا به قدرت و نقش مهم این ویتامین پی می برید.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و با عفونت مبارزه می‌کند.
کمبود ویتامین E منجر به افزایش بیماری‌های عفونی و تومور‌ها می‌شود.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد پایین بودن سطح ویتامین E موجب مشکلات گوارشی می‌شود شامل جذب ضعیف مواد مغذی در سیستم گوارش، در نتیجه هر نوع مشکلی در ایمنی می‌تواند روی بدهد مانند آسیب پوستی، مشکلات هورمونی، ناهنجاری‌های چشم، آسیب عضلانی و عصبی و التهاب.
از سویی دیگر، ویتامین E از طریق غذا و مکمل می‌تواند جداسازی سلول‌های نابالغ T را در غده‌ی تیموس افزایش داده و موجب بهبود ایمنی مخصوصا در سالمندان شود.

ویتامین D

این ویتامین جزء یکی از بهترین ویتامین هایی است که در سلامت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.
این ویتامین به مبارزه با بیماریهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا و بیماری های خود ایمنی می پردازد پس دقت داشته باشید که کمبود این ویتامین چقدر می تواند برای شما خطر ساز باشد.

خوراکی های مهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

چای سبز

چای سبز

چای سبز یکی از نوشیدنی هایی است که بیشترین آنتی اکسیدان را دارد و همینطور منبع ویتامین C میباشد که در  ارتقاء سیستم ایمنی بدن نقش مهمی را ایفا می کند.
جالب است بدانید که چای بعد از آب پرمصرف ترین نوشیدنی است اما ۸۰ درصد ان چای سیاه است و فقط ۲۰درصد مصرف جهان از چای سبز استفاده میکنند.
در خواص چای سبز میتوان به رفع اختلالات کبدی و بهبود قلب و عروق و همینطور بهبود دیابت نوع۲  و همینطور آلزایمر اشاره کرد.

پاپایا

پایاپا

پاپایا یک میوه ای است که سرشار از آنتی اکسیدان و مملو از ویتامین C است که همانطور که در قسمت ویتامین ها گفته رفت در ارتقاء سیستم ایمنی بدن نقش مادر را ایفا می کند.
از خواص پاپایا می توان به تسکین درد دندان و همینطور کاهش درد عادت ماهیانه و سلامت قلب و عروق و جلوگیری از سرطان و همینطور مراقبت از پوست و کاهش وزن نام برد.

کیوی

کیوی

این میوه هم دارای ویتامین های C و K میباشد که هردو ویتامین نام برده شده در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی دارند.
از خواص کیوی می توان به کمک به سلامت و جوانسازی پوست ، جلوگیری از سرطان ، بهبود دستگاه گوارش ، کاهش وزن ، جلوگیری از اختلالات تنفسی و … نام برد.

تخمه آفتاب گردان

تخمه آفتاب گردان

تخمه آفتاب گردان منبع ویتامین B6  و همینطور سرشار از ویتامین E میباشید که هر دو ویتامین نامبرده شده در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارند.
از خواص تخمه آفتاب گردان میتوان به حفظ سیستم ایمنی بدن ، نگه داشتن قند خون و جلوگیری از یبوست و همینطور ساخت گلبول قرمز خون نام برد.

فلفل دلمه ای قرمز

فلفل دلمه ای قرمز و سیستم ایمنی بدن

این نوع فلفل دارای ویتامین C زیادی است که میتواند سیستم ایمنی بدن شما را خیلی خوب ارتقا بدهد.
از خواص فلفل دلمه ای قرمز می توان به کاهش اضطراب و کاهش نفخ شکم و همینطور جذب آهن و جلوگیری از فشار خون و همینطور به عملکرد شبکیه چشم کمک میکند نام برد.

پرتقال

پرتقال

این میوه سرشار از ویتامین C میباشد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن در درمان سرماخوردگی هم خوب ظاهر شده است.
از خواص پرتقال می توان به مهار کننده سرطان ، کاهش کلسترول خون ، جلوگیری از سرطان لوزالمعده ، ضد عفونت های میکروبی ، ضد گاز معده ، آرام بخش بودن ، تمیز کردن خون نام برد.

نارنگی

نارنگی

این میوه منبع ویتامین های  A و B1 و B2 و C میباشد و در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش خوبی دارد چنانکه از بودن ویتامین های مهم در آن این امر را برای شما آشکار می کند.
از خواص آن می توان به تقویت حافظه ، جلوگیری از سرطان ،رفع بی اشتهایی ، از بین بردن استرس ، خواب راحت نام برد.

لیموشیرین

 

لیمو شیرین و سیستم ایمنی بدن

این میوه منبع غنی ویتامین C، اسید سیتریک، مس و آهن می باشد و از خواص آن می توان به درمان سرماخوردگی و سلامت استخوان و همینطور کاهش کلسترول اشاره کرد.

لیمو ترش

 

لیمو ترش

لیمو ترش حاوی ویتامین C، کلسیم، فولات، ویتامین b5، b3، b1 و b2، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، می باشد و از نام ویتامین هایی که ذکر شد باید خودتان متوجه نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن شده باشید.
از خواص لیموترش می توان به درمان سرماخوردگی ، درمان آبریزش بینی ،رفع سموم بدن ، سفید کردن دندان ها نام برد.
لازم بذکر است که لیمو ترش دارای فواید زیادی است که من فقط چند مورد آن را به عنوان مثال برای شما ذکر کردم.

سیر

سیر و بالابردن سیستم ایمنی بدن

سیر حاوی ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین های B2، B1 و B3 است.و از ویتامین های موجود در آن میتوان به خاصیت بسیار زیاد آن در تقویت سیستم ایمنی بدن پی برد.
از خواص آن می توان به تصفیه خون ، تسکین درد دندان ، از بین بردن زگیل ، درمان سینوزیت ، درمان یبوست و درد معده و … نام برد.

اسفناج

 

اسفناج

اسفناج دارای مقادیر زیادی از ویتامین C و خصوصا موارد معدنی دیگری میباشد که کمک شایانی به تقویت سیستم ایمنی بدن می کند.
از خواص اسفناج می توان به سلامت قلب ، پیش گیری از آکنه ، رفع سوزش سر دل ، درمان یبوست ، رشد مو و … اشاره کرد.

زنجبیل

 

زنجبیل

زنجبیل در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا نقش خوبی داشته و همینطور دارای موارد آنتی اکسیدانی بسیار قوی میباشد که میتواند سیستم ایمنی بدن بسیار بالا ببرد و همینطور عامل مهمی در جهت پیشگری از سرطان بکار برده می شود.
از خواص آن می توان به کاهش دل درد قاعدگی ، کاهش درد آرتروز ، بهبود آسم و آلرژی ، درمان استفراغ و حالت تهوع و … اشاره کرد.

بادام

 

بادام

بادام منبع غنی از ویتامین E، کلسیم، فسفر، آهن و منیزیم، پروتئین، فیبر، منگنز، ریبوفلاوین، فسفر و چربی‌های سالم مورد نیاز بدن است.
وقتی قرار به مبارزه و جلوگیری از سرماخوردگی باشد، ویتامین E بعد از ویتامین C قرار می‌گیرد. ویتامین E کلید سیستم ایمنی سالم است.
از خواص آن می توان به تقویت سلامت مغز ، تنظیم سطح کلسترول ، بهبود سلامت استخوان ، جلوگیری از بیماری های قلبی ، تنظیم فشار خون ، کاهش التهاب و … اشاره کرد.

هویج

هویج و بالابردن سیستم ایمنی بدن

هویج سرشار از آنتی اکسیدان مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن است بطوری که اگر کسی در موارد غذایی خود آن را فراموش نکند هیچ وقت دچار سرماخوردگی نخواهد شد.
از خواص آن میتوان به بهبود بینایی ، جلوگیری از سرطان ، کاهش بیماری های قلب و عروقی ، سلامت دهان و دندان و. … نام برد.

برچسب ها

رسول صفاری

گاهی با دویدن برای رسیدن به کسی ، نفسی برای ماندن در کنار او نخواهی داشت... پس با کسی بمان که نصف راه را دویده باشد.

مقالات مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

84 − 76 =

بستن
بستن