کارگاه آموزش زبان بدن

زبان بدن دروغگوها قسمت اول

در گام های قبلی به طور مفصل درباره دروغگویی در بزرگسالان و کودکان و حیوانات صحبت کردیم.

همینطور به نشانه های دروغگو های مجازی و سایبری پرداختیم ؛ این مواردی که در گام های قبلی ذکر شد مربوط به بخش اول دوره آموزشی زبان بدن بود و الان وارد فاز جدید دیگری از این دوره خواهیم شد پس با ما همراه باشید.

  • نام دوره : کارگاه آموزشی آشنایی با زبان بدن

  • پیش نیاز های این مطلب : ۷ نشانه دوم دروغگوهای سایبری و مجازی

  • زمان تخمینی مطالعه : ۶ دقیقه

  • پادکست صوتی : ندارد

  • وضعیت آموزش : تکمیل شده

  • وضعیت دسترسی کامل آموزش : برای عموم آزاد

بخش دوم: تشخیص دروغ در انسان‌ها

 این بخش بر اهمیتِ اعتماد به احساس درونی‌تان تأکید دارد و خواهید آموخت چطور به علائم کوچک در بدن خود توجه کنید، این سیگنال‌ها به شما هشدار می‌دهند چیزی اشتباه است.
شما با ارزیابی اینکه آیا فردی دروغ می‌گوید یا دلیلی دیگر برای این حرکتِ زبان بدن و نشانه‌های صدایی وجود دارد، به اهمیت زمینه پی خواهید برد.

شما نمای یک دروغ‌گو را خواهید شناخت؛ می‌آموزید چهار مؤلفه ارتباطی دروغ‌گو، یعنی زبان صورت، زبان بدن، الگوهای صدایی و الگوهای صحبت کردن، را موشکافی کنید

علائم خاص دیداریِ (حرکات چهره و بدن) خبرسازهای آشنا را در لحظه دروغ‌گویی خواهید شناخت و توضیحاتی دقیق درباره آنچه گفتند و اینکه چطور گفتند، خواهید خواند.

این دوره طوری طراحی شده است تا علائم خاص دروغ‌گویی در ذهن شما به‌گونه‌ای ثبت شود که هنگام مشاهده این علائم در دیگران آن‌ها را به‌راحتی تشخیص دهید.

احساس درونی و زمینه

همیشه به احساسات درونی خودتان اعتماد کنید. احساسات درونی شما بهترین دارایی شما در قلبتان هستند که تقریباً همیشه درست می‌گویند.

هیچگاه درد ناگهانی در شکم، احساس بد ناگهانی یا هر علامت بدنی دیگر را که فریاد می‌زند این کار را نکن، نادیده نگیرید.
به تغییرات ناگهانی فیزیکی در بدن و هر احساس منفی توجه کنید.

سعی کنید احساساتی را که تجربه می‌کنید دقیقاً مشخص کنید. با این گمان که بیش از حد قضاوت می‌کنید و ویژگی‌های مثبتی را به کسی نسبت می‌دهید که ندارد، زنگ هشدارها را نادیده نگیرید. شاید دیدن افراد آن‌گونه که می‌خواهید باشند نه کسی که هستند، از نظر شما تصوری باطل است.

آیا واقعاً نگاه می‌کنید و گوش می‌دهید؟
اگر چیزی به نظر دروغ بیاید یا به نظر برسد که کسی در حال دروغ‌گفتن است، به احتمال زیاد در واقعیت هم همین‌طور است؛ اما قبل از ارزیابی اینکه کسی دروغ می‌گوید یا نه، باید خوب نگاه کنید و خوب گوش کنید، همانند زمانی که از خیابان عبور می‌کنید و به اطراف نگاه می‌کنید تا مطمئن شوید ماشینی در حال عبور نیست. به همین شکل باید مراقب علائم تشخیص راست‌گویی در افراد هم باشید.

وقتی با دیگران صحبت می‌کنید و از آن‌ها سؤال می‌پرسید، با دقت به چهره آن‌ها نگاه کنید. زبان بدن و حرکت‌های بدن اطلاعات خوبی در مورد راست‌گویی افراد به شما می‌دهند

سپس باید با دقت به لحن صدا، الگوهای صحبت‌کردن و البته محتوای صحبت هم گوش دهید.
زمینه بسیار مهم است؛
فرض کنید یکی از دوستانتان به نام علی هنگام صحبت در مورد ماشین جدیدش، دائم به بینی‌اش دست می‌زند و پوست بدنش را می‌خاراند.

می‌دانید که کشیدن بینی و خاراندن بدن علائم دروغ‌گویی هستند؛ اما ممکن است او به‌هیچ‌وجه در حال دروغ‌گفتن نباشد. هرچیزی که او می‌گوید و انجام می‌دهد باید در زمینه‌ای که در آن رخ می‌دهد بررسی و ارزیابی شود.

اولین چیزی که در ارزیابی زمینه باید در نظر گرفت خط مبنا است. خط مبنا درواقع تعیین‌کننده رفتار فرد هنگام گفتن حقیقت است.

وقتی این را مشخص کردید، می‌توانید هرچه او می‌گوید یا رفتارش را براساس این خط نسبت به وضعیت معمولش ارزیابی کنید.
شاید علت کشیدن بینی و خاراندن بازوها، حساسیت باشد نه دروغ‌گویی یا شاید صحبت درباره ماشینش او را مضطرب می‌کند.

با بررسی بیشتر متوجه می‌شوید ماشین علی یک پراید است و چندبار علی را وسط راه گرفتار کرده ، ازاین‌رو او نگران است که بچه‌های خودش یا بچه‌های همسایه را هم در راه آواره کند.

از طرف دیگر، فرض کنید تا حالا ندیده بودید که علی بینی‌اش را بکشد یا خودش را این‌طور بخاراند و وقتی از او می‌پرسید دیشب کجا بوده است، او به‌طور ناگهانی بینی‌اش را می‌کشد و به شما می‌گوید خانهٔ دوستش رضا بوده است.

بعد متوجه می‌شوید وقتی شروع به توضیح دادن بیشتر می‌کند، خودش را هم می‌خاراند و اطلاعات اضافی زیادی را در مورد کارهایی که دیشب انجام داده است به شما می‌دهد.

در اینجا کشیدن بینی و خاراندن ممکن است معنی دیگری داشته باشند مبنی بر اینکه هیچ‌وقت با رضا نبوده و شاید جای دیگر بوده است.

بنابراین برای کشف یک دروغ، زمینه‌ای که در آن صحبت‌ها و اعمال شکل می‌گیرند به‌خصوص خط مبنا مهم و کلیدی است

زبان بدن دروغ‌گوها

وقتی زبان بدن یک دروغ‌گو را تحلیل می‌کنید باید به‌دقت همه تغییرات و حرکت‌ها در نفس‌کشیدن، پوست، طرز ایستادن یا نشستن، موقعیت یا حالت، بازوها، دست‌ها و پاهایش را مشاهده کنید.

در این گام و گام های بعدی با زبان بدنِ خاصی آشنا می‌شوید که ناراستی یک فرد را آشکار می‌کند.

تغییرات در نفس کشیدن

بیشتر اوقات اولین چیزی که هنگام دروغ گفتن یک فرد توجه شما را جلب می‌کند، تغییر در نفس کشیدن اوست. وقتی مردم آرام هستند طوری نفس می‌کشند که می‌توانید بالا و پایین رفتن شکم آن‌ها را ببینید که به دلیل حرکت هوا در شش‌هاست؛ با ورود هوا شکم بالا می‌آید و با خارج شدن آن صاف می‌شود؛

اما هنگامی که فردی دروغ می‌گوید یا حداقل علائم فریب‌کاری را نشان می‌دهد، اغلب طوری نفس می‌کشد که شما به‌جای اینکه بالا و پایین رفتن شکمش را ببینید، بالا و پایین رفتن قسمت بالایی سینه و شانه‌هایش را می‌بینید

وقتی کسی دروغ می‌گوید یا فریب‌کاری می‌کند، اغلب گونه‌هایش را هنگام بیرون دادن هوا باد می‌کند. او درواقع به خودش اکسیژن می‌رساند.

سیستم عصبی خودمختار او در حال اضافه‌کاری است، چون به‌طور ناگهانی مقدار زیادی دی‌اکسیدکربن در آن ایجاد شده است. بنابراین بلافاصله حجم زیادی از هوا را داخل ریه‌هایش می‌کشد و بعد برای به دست آوردن تعادل آن را به بیرون می‌دهد.

این کار به فردی که دروغ می‌گوید کمک می‌کند با بیرون ریختن تنش‌های ناشی از دروغ گفتن، بر خودش مسلط شود.

بنابراین برای تشخیص دادن یک دروغ‌گو، بیرون دادن ناگهانی هوا اغلب نشانه‌ای بزرگ است

تغییرات پوستی

وقتی مردم دروغ می‌گویند اغلب تغییرِ رنگ پوست و تعریق پوست را مشاهده می‌کنید. ممکن است افرادی که پوست روشن دارند، در این شرایط پوستشان برافروخته، قرمز یا لکه‌دار شود.

معمولاً سرخی در گونه‌ها و بینی پدیدار می‌شود؛ اما ممکن است گاهی به‌طور یکنواخت در تمام صورت، از پیشانی گرفته تا گردن و گوش‌ها هم ظاهر شود.

طیف سرخی یا برافروختگی ممکن است از صورتی روشن تا قرمز بسیار تیره باشد. این تغییر رنگ نتیجه افزایش آدرنالین و تغییرات هم‌زمان رگ‌ها و مویرگ‌هاست. در افراد با پوست تیره‌تر، پوست رنگ‌پریده می‌شود.

شاید دیده باشید زمانی که یک دروغ‌گو احساس کند دروغش در حال برملاشدن است گوش‌ها، بینی و گونه‌هایش قرمز می‌شوند.

عرق ریختن

عرق کردن صورت نیز ممکن است نشانه دروغ‌گویی و ناراستی باشد. معمولاً تعریق در ناحیه پیشانی، بینی، گونه‌ها و لب بالایی اتفاق می‌افتد. تعریق در صورت ، نتیجه تولید گرما در بدن است که این گرما موجب سرخ شدن صورت می شود. بدن برای خنک شدن، عرق می‌کند.

تغییر حالت (طرز نشستن یا ایستادن)

وقتی افراد در حال فریب‌کاری یا دروغ‌گویی هستند متوجه تغییر ناگهانی در حالت ایستادن یا نشستن آن‌ها می‌شوید. اغلب حالت آن‌ها سخت و خشک می‌شود، شانه‌ها سفت و به جلو متمایل می‌شوند و ممکن است سرشان هم کمی به جلو خم شود.
یکی از دلایلی که دروغ‌گوها حالت جنینی به خود می‌گیرند، این است که احساس آسیب‌پذیری و شرمساری می‌کنند، بنابراین با اشغال فضای کمتر خود را کوچک‌تر می‌کنند که بازتاب احساسات آن‌هاست.

این رفتار روش غریزی بدن برای محافظت از خود است، بنابراین وقتی به‌طور ناگهانی مچ دروغ‌گو را می‌گیرید، اغلب متوجه حالت قوزکردن، لاک‌پشتی و جنین‌شکل آن‌ها می‌شوید.

کسی که قبلاً بدنش هنگام راه رفتن صاف و سینه‌اش سپر بود و اعتمادبه‌نفس داشت، در شرایط جدید شانه‌هایش به جلو خم شدند و مانند لاک‌پشت سرش به جلو متمایل شده است؛ می تواند نشانه دروغگویی باشد.

بالا انداختن شانه

وقتی کسی هنگام صحبت کردن درباره یک مسئله حیاتی یا پاسخ دادن به یک پرسش، ناگهان شانه‌هایش را بالا می‌اندازد احتمالاً در حال دروغ گفتن است.

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =

بستن
بستن