کارگاه آموزش زبان بدن

زبان بدن دروغگو ها قسمت دوم

در گام های قبلی به طور مفصل درباره دروغگویی در بزرگسالان و کودکان و حیوانات صحبت کردیم.
همینطور به نشانه های دروغگو های مجازی و سایبری پرداختیم ؛ این مواردی که در گام های قبلی ذکر شد مربوط به بخش اول دوره آموزشی زبان بدن بود و الان وارد فاز جدید دیگری از این دوره خواهیم شد پس با ما همراه باشید.
در ادامه قصد داریم ادامه نشانه های زبان بدن دروغگو را برای شما بیان کنیم.

  • نام دوره : کارگاه آموزشی آشنایی با زبان بدن

  • پیش نیاز های این مطلب : زبان بدن دروغگوها قسمت اول

  • زمان تخمینی مطالعه : ۵ دقیقه

  • پادکست صوتی : ندارد

  • وضعیت آموزش : تکمیل شده

  • وضعیت دسترسی کامل آموزش : برای عموم آزاد

عقب کشیدن

افراد وقتی متوجه می‌شوند دروغشان آشکار شده است، بعضی اوقات به‌طور ناگهانی غیرارادی و بدون کنترل به عقب پرت می‌شوند؛ انگار فرد دروغگو با آشکار شدن دروغش جا می‌خورد.

وقتی فرد دروغگو ناگهانی به عقب می‌پرد، به نظر می‌رسد پشتش دیوار است، زیرا دامنه پرسش او محدود است و در گردن و شانه‌ها نیز تنشی آشکار وجود دارد.

به جلو خم شدن

کسانی که دروغ می‌گویند دوست دارند دیگران آن‌ها را باور کنند، ازاین‌رو برای خودشیرینی، خون‌گرم به نظر رسیدن و محبوب شدن به سمت فردی که با او صحبت می‌کنند خم می‌شوند.
این کار تلاشی سودجویانه برای جلب نظر دیگران است تا حرف آن‌ها را باور کنند، درنتیجه اغلب آن‌ها را در ارتباط یک به یک با دیگران به این شکل می‌بینید. همچنین این کار تلاشی است برای ایجاد صمیمیت و اینکه کاری کنند دیگران فکر کنند راست می‌گویند.

بی‌قراری یا بی‌تحرکی و سکون

بی‌قراری و وول‌خوردن یکی دیگر از علائم فریب‌کاری و دروغ‌گویی است. دلیل این است که سیستم غیرارادی عصبی کنترل را به دست می‌گیرد و از واکنشِ جنگیدن یا فرارکردن استفاده می‌کند.
اغلب مردم دوست دارند از موقعیت‌های استرس‌زا و ناراحت بگریزند، بنابراین اگریک دروغگو بداند که دارند از او بازپرسی می‌کنند یا در حال مصاحبه است، غریزه بیولوژیک درونی‌اش او را به خروج از محیط هدایت می‌کند ـ ازاین‌رو انرژیِ مازاد و حرکات بیرونی ایجاد می‌شود.

از طرف دیگر، ممکن است دروغگو اصلاً حرکت نکند که می‌تواند نشانهٔ پاسخِ عصب‌شناختی اولیه برای جنگیدن باشد تا فرار کردن؛ زیرا حالت بدن طوری است که خود را برای رویارویی احتمالی آماده می‌کند.

در یک مکالمه معمولی بیشتر اعضای بدن باظرافت، آرام و ناخودآگاه حرکت می‌کنند، بنابراین اگر دیدید حالتِ بدن فردی خشک، سخت و بدون حرکت است، بدانید اشکالی وجود دارد.
در خوشبینانه‌ترین حالت، این فرد به‌سختی تلاش می‌کند کنترل خود و مکالمه را به دست بگیرد و در بدبینانه‌ترین حالت احتمالاً می‌خواهد شما را فریب دهد و از شما سوءاستفاده کند.

اگر مظنون در جلسه بازپرسی‌اش در جای خود میخکوب شد، به احتمال زیاد چیزهای زیادی می‌داند که نمی‌خواهد بگوید.

علاوه‌بر این، اگر فرد دستان یا بازوهایش را جلوی بدنش قلاب کرد، بدین معنی است که نمی‌خواهد چیزی را برملا کند که فکر می‌کند باید مخفی بماند.

تغییراتِ موقعیت سر

وقتی دروغِ کسی لو می‌رود اغلب می‌توانید حرکات عجیب و غریب و ناشیانه سرش را ببینید.
در این شرایط سر ممکن است سریع عقب کشیده شود، پایین بیفتد یا به یک سمت متمایل شود.
اگر متوجه شدید کسی به‌طور ناگهانی یکی از این حرکات را انجام داد، به‌خصوص بعد از پرسیدن یک سؤال معنی‌دار، احتمالاً او با شما به‌طور کامل صادق نیست.

تکان ناگهانی سر

در محاکمه اسکات پترسن که به جرم قتل همسر و فرزندش محکوم به اعدام شده بود، اغلب می‌شد حرکات ناگهانی سرش را دید.
او هرگاه درباره نقشش در مرگ همسر و فرزندش حقیقتی می‌شنید، به‌طور ناگهانی سرش را عقب می‌برد بدین معنی که به‌محض اینکه می‌خواست به سؤالی مهم درباره قتل نیکل پاسخ دهد، سرش به عقب متمایل می‌شد. حرکت ناگهانی سر اغلب نشانه این است که فرد راست نمی‌گوید.

هرگاه دیدید کسی هنگام دروغ گفتن ناگهان سرش به عقب کشیده شد، بدانید لو رفته است یا فکر می‌کند احتمالاً لو خواهد رفت یا اینکه ممکن است چیزی دروغش را برملا کند ـ این حرکت ناگهانی، نامناسب و کاملاً مشهود حاکی از حرف‌های ناگفته بسیار است.

به جلو خم شدن سر

انسانِ باوجدان در صورت برملا شدن دروغش یا هنگام شنیدن حقیقتی تلخ، اغلب به‌طور غیرارادی سرش را پایین می‌اندازد. این کار نشانه پشیمانی یا شرمساری است.
این حرکت را در کودکان هنگامی می‌بینید که آن‌ها را برای کاری که کرده‌اند بازخواست می‌کنید. آن‌ها با این کار به شما می‌گویند از کاری که کرده‌اند پشیمان هستند و نباید آن کار را می‌کردند.

متمایل کردن سر به یک سمت

وقتی فردی به‌طو ناگهانی سرش را به یک سمت متمایل می‌کند، اغلب نشانه نبود اطمینان است و هنگامی رخ می‌دهد که از افراد سؤال‌های متهم‌کننده پرسیده می‌شود یا دروغشان آشکار می‌شود.
این حرکت پاسخ آنی و ناخودآگاه بدن فرد است که می‌گوید: «من مطمئن نیستم چطور به این سؤال پاسخ بدهم، چون باید یک دروغ ببافم.»

مثلا وقتی از درو پترسون در مورد نقشش در ناپدید شدن همسر چهارمش سؤالی صریح پرسیده شد، حالتش که به دلیل پلیس بودنش معمولاً سخت و محکم بود، بلافاصله تغییر کرد و حین انکارکردن دخالتش در ناپدید شدن همسرش، سرش به یک سمت متمایل شد.

این حرکت می‌تواند نشانه دروغ‌گویی باشد. روشن است که این سؤال او را ناراحت کرده بود، زیرا در غیر این‌صورت احتمالاً این حالت مصنوعی و عجیب را نشان نمی‌داد.

لمس کردن گردن

همان‌طورکه در گام های قبلی دوره بحث کردیم، گردن یکی از آسیب‌پذیرترین بخش‌های بدن انسان است.
گردن محل مکانیسم‌های بدن ماست که به ما توانایی خوردن، صحبت کردن و نفس کشیدن می‌دهد که برای زندگی ما ضروری هستند.

پوشاندن گردن با دست اغلب یک ژست محافظتی غیرارادی و بدون کنترل است که آسیب‌پذیری را نشان می‌دهد.
بعضی اوقات این احساس آسیب‌پذیری نتیجه طبیعی دروغ‌گویی است.

اغلب این حرکت را وقتی می‌بینیم که دروغ کسی افشا می‌شود.
این حرکت را هنگامی که کسی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به چیزی متهم می‌شود نیز می‌بینیم.
مأمورین اجرای قانون اغلب هنگام بازپرسی از مظنون‌ها به این علامت توجه می‌کنند، چون می‌تواند نشانه دروغ‌گویی باشد.
حتی اگر مظنون ادعای دیگری داشته باشد هم این ژست چیزهای زیادی درباره دخالت او در جرم مورد نظر می‌گوید.

کشیدن یقه یا خاراندن گردن

وقتی مردم یقه خود را می‌کِشند یا به‌طور ناگهانی کراوات خود را شُل می‌کنند، احتمالاً نشانه دروغ‌گویی یا خشم از شنیدن حقیقت است.
به نظر می‌رسد کسی که در این حالت است داغ می‌شود، زیرا سیستم غیرارادی او با قدرت بیشتری کار می‌کند و دمای بدنش بالا می‌رود.
به این دلیل که افراد دروغگو اغلب احساس می‌کنند دمای بدنشان به‌طور ناگهانی بالا رفته است و وقتی این اتفاق می‌افتد، اغلب یقه خود را بازتر می‌کنند تا گردنشان آزادتر شود. این ژست می‌تواند واکنش به استرس شدید یا آشکار شدن دروغ باشد.

قورت دادن آب دهان

علامت دیگر فریب‌کاری و دروغ‌گویی ، سخت قورت‌دادن یا بلعیدن است. این قورت دادن به دلیل این است که سیستم عصبی غیرارادی وارد عمل می‌شود.
به دلیل اینکه برجستگی حنجره در مردان مشهودتر است، دیدن این عمل در مردان ساده‌تر است (در زن‌ها نیز دیده می‌شود، اما به این آشکاری نیست).

معمولاً دروغگو به‌طور خودکار حرف‌هایش را قطع می‌کند تا آب دهانش را قورت بدهد. وقتی کسی اضطراب دارد، چیزی می‌گوید که نباید بگوید یا کاری می‌کند که نباید بکند، ترشح بزاق دهانش کاهش می‌یابد.

درنتیجه در گلویش احساس خشکی و خارش می‌کند. دروغگوها برای نرم کردن گلو و ادامه صحبت (یعنی دروغ‌گویی)، آب دهانش را قورت می‌دهد که باعث می‌شود این احساس ناراحتی، گرفتی و خشکی را نداشته باشد.

وقتی کلام و زبان بدن با هم هماهنگی ندارند

معمولاً زبان بدن دروغ نمی‌گوید. درواقع سیستم لیمبیک که در اعماق مغز ما جا دارد، اغلب با افشای حقیقیت و نمایشِ هیجان واقعی همراه آن، واقعیت ما را بیرون می‌ریزد.

شاید متوجه شده باشید که وقتی با کسی موافق هستید و حقیقت را می‌گوید، سرتان به‌طور خودکار بالا و پایین می‌رود که نشانه این است که بدنتان با آنچه می‌گویید موافق است.

به همین شکل وقتی صادقانه با چیزی مخالف هستید، سرتان به عقب و جلو حرکت می‌کند که این حرکت روش بدن شما برای تأیید گفته‌هایتان است؛
اما وقتی دروغ می‌گویید، مغز گیج می‌شود. وقتی چیزی را رد می‌کنید درحالی‌که پاسخ واقعی‌تان بله است، بدن شما با حرکت دادن سر به بالا و پایین بر ضد دروغ عمل می‌کند، درنتیجه ناخواسته حقیقت آشکار می‌شود و جای تعجب نیست که نبودِ همخوانی بین چیزی که می‌گوییم (کلام) و زبان بدنمان (حرکات بالا به پایین یا عقب به جلوی سر) علامت بارزِ فریب‌کاری و دروغ‌گویی است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 2

بستن
بستن